Čo si v Bardejove treba pozrieť (Radničné námestie)

Čo si v Bardejove treba pozrieť (Radničné námestie)
Čo si v Bardejove treba pozrieť (Radničné námestie)
Čo si v Bardejove treba pozrieť (Radničné námestie)

Pokračujeme….čiže prvé kroky z nášho penziónu viedli k Suburbiu. Toto ste si pozreli, dali ste si u nás kávu a ideme ďalej. Na radničné námestie Bardejova. Tam si dáte zmrzku (osobne poradím, kde kúpite takú, čo nesklame), sadnete si na lavičku a kocháte sa. Obzerajte sa dobre, lebo máte pred očami pýchu horného Šariša, perlu východu, najgotickejšie či najkrajšie mesto na Slovensku. Tieto prívlastky si Bardejov vyslúžil vďaka jeho jedinečnému námestiu a jeho okoliu. Nepreháňam, na “mojdušu”!
Vedeli ste, že…
od roku 2010 Bardejov 3x po sebe vyhral v súťaži Najkrajšie mesto na Slovensku? Odvtedy sa v tejto súťaži umiestňuje na popredných miestach. Prečítajte si, prečo…

Námestie lemujú z východnej, západnej a južnej strany meštianske domy gotického charakteru, spravidla renesančne, barokovo, alebo klasicisticky upravené. Takmer každý dom slúžil aj pre obchodné účely, preto celým prízemím viedla priechodová chodba. Obytné a reprezentačné miestnosti na poschodí mali okná smerované do námestia. V zadnej časti bola kuchyňa a miestnosti pre služobníctvo. Uprostred stojí pôvabná goticko-renesančná budova niekdajšej mestskej radnice, dnes priestor historickej expozície venovanej dejinám mesta Bardejov.

Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je rímskokatolícka Bazilika sv. Egídia, situovaná v severnej časti námestia. Slávnostný akt povýšenia chrámu na Baziliku minor, na základe Apoštolského BREVE pápeža Jána Pavla II., sa uskutočnilo 29. septembra 2001. Týmto sa bardejovský chrám sv. Egídia stal v poradí už siedmou bazilikou na Slovensku.Chrám sv. Egídia je druhým najväčším v Košickej arcidiecéze.

Dlažbu námestia pôvodne tvorili mačacie hlavy, zasadené do pieskového lôžka. Pred hlavným vstupom do radnice sa zachovala šesťuholníková studňa . Samotné námestie malo v stredoveku punc trhového námestia, na ktorom sa na základe udelených privilégií konali jarmoky. Na túto historickú skutočnosť sa nadviazalo v roku 1971. Odvtedy sa koncom augusta usporadúva tradičný novodobý Bardejovský jarmok. Koná sa každoročne posledný augustový víkend – určite treba prísť pozrieť.
Inak, tu na námestí je takmer vždy pripravené pódium, kde sa niečo deje. Vyberám pre vás napríklad: Vivodzene kačura – Fašangova veselica (február), Hry rytiera Rolanda (jún), Jánske ohne (jún), Bardejovský jarmok (august)…

 

Takéto aktuálne udalosti a podujatia si pri návšteve Bardejova treba čeknúť na týchto stránkach:
http://www.bardejovwow.com/kalendaa…
http://www.bardejov.sk/udalosti
http://ahojbardejov.sk/kalendar/
http://www.hosbardejov.sk/

Dali sme si light prechádzku po námestí. Nebudeme sa predsa hneď prvý deň v Bardejove preťažovať. Ešte stíhate posedenie u nás na terase vo dvore. Nabudúce sa prejdeme hradbami. Romantika musí byť. :-)))

a už keď tak poznávate šarišský región, tak ešte to sľúbené ”okienko šariščiny”:

Blavák sa pýta východniara: “Prečo všade dávate to dz?”. Východniar na to: “Dze všadzi?”
Treba preklad? Neverím.

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov