To najkrajšie z Bardejova za jeden deň

To najkrajšie z Bardejova za jeden deň
To najkrajšie z Bardejova za jeden deň
To najkrajšie z Bardejova za jeden deň
To najkrajšie z Bardejova za jeden deň
To najkrajšie z Bardejova za jeden deň

Bardejov za jeden deň

Ste na východe a máte na prehliadku Bardejova iba jeden deň? Možno iba jedno popoludnie? Dá sa to. A my vám ukážeme ako.

Pripravili sme pre vás prehľadnú mapu s trasou, ktorú pohodlne prejdete za 3 hodiny a uvidíte to najkrajšie z Bardejova. (Pre podrobnejšie informácie klikajte na odkazy.)

PARKOVANIE V BARDEJOVE ZDARMA

Prvý krok:  dajte si do navigácie ulicu Andraščíkova 31. Tu zaparkujete ľahko a jednoducho a ešte aj zdarma. Ocitnete sa u nás, v Magure.  Pekne vás privítame a kým nám porozprávate, ako a prečo ste sa ocitli na východe – kde „nič nie je“, tak si môžete dať fakt dobrú kávu a k nej koláčik. Je dosť možné, že nakoniec sa vám ani nebude chcieť odísť na prehliadku mesta. Na tej sedačke u nás v kaviarni sa extra dobre sedí a veľa hostí z toho dostalo  SLN (syndróm lenivých nôh).

Židovské Suburbium a pamätník holokaustu

Po chvíľke siesty je čas na krátku prehliadku Židovského Suburbia a Pamätníka holokaustu, ktorý máme rovno pod nosom. Už tu si prvý krát poviete (vlastne druhý, lebo však návštevu v Magure už máte za sebou), že bude nutné prísť do Bardejova ešte raz.

Spievajúca fontána, Park Emila Korbu a Ulička Johna Lennona

Pri východe od Pamätníka bude vašim orientačným bodom veža Baziliky sv. Egídia. Ak pôjdete smerom k nej, dostanete sa k fontánam. Teraz v jeseni síce nič nespieva, nič nestrieka, ale také foto -s opadaným lístím, hradbami a Bazilikou v pozadí – aké si práve na tomto mieste viete urobiť, bude mať toľko lajkov, že to bude konkurovať predvolebným kampaniam na facebooku. Inak tu si treba všimnúť prvú baštu na vašich potulkách po Bardejove – Archívna bašta. Pri fontáne si všimnite betónové schody do kopca. Tie vedú  k Parku E. Korbu, kde nájdete aj uličku s tématikou Beatles. K Radničnému námestiu je to už len kúsok, nachádzate sa totiž priamo za chrbtom Baziliky.

Radničné námestie, Bazilika sv. Egídia a Radnica

Obídete Baziliku a ste na najkrajšom radničnom námestí, kde je takmer každá budova niečím výnimočná. Ešte kým nie je tma, vyjdite na vežu. Odtiaľ je taký krásny výhľad, že už bude k dokonalej rozprávke chýbať len princ, ktorý bude zdola volať: „Spusti mi vlasy!“.

Radnica je určite jedinečnou pamiatkou, ale pokiaľ nie ste múzeový tip, tak si ju nateraz stačí z každej strany poobzerať („nezastavujem, máme spoždení…“J). Všimnite si nad dreveným schodiskom pod rímsou plastiku chlapca s vytŕčajúcim zadkom. Tu sme o tom písali viac. Pokračujte hore námestím smerom ku soche kata. Tu je povinná zastávka – položiť hlavu pod sekeru, cvak a ideme ďalej.

Hradby a bašty v Bardejove

Pokračujte hore doprava k čerstvo zrekonštruovanej Hornej bráne s barbakánom. Tu sa troška zdržíte, ale bude to stáť za to. Ďalší bod záujmu bude Hrubá bašta – ktorá je teraz zároveň sídlom spoločenského diania v Bardejove – a Dolná brána s Rukami Bardejova. Pre mňa osobne najkrajšia časť hradieb a opevnenia Bardejova. Tu sa nachvíľu zastavte a nasávajte atmosféru, kľudne na tie hradby aj vylezte a sadnite si. Pod Dolnou bránou a barbakánom nezabudnite zájsť ku krásne osvetlenúej vodnej priekope, ktorá aspoň symbolicky pripomína pôvodnú podobu opevnenia mesta. Už sa ale blíži večer, je čas sa najesť. Takže sa treba otočiť naspäť, držať sa hradieb, kým neprídete znova na námestie a tu si vyberiete jednu z reštaurácii.

Ešte stíhate večerný wellness, kino alebo bowling v Kúpeľoch. A ak sa predsa len rozhodnete prespať, vráťte sa späť do bodu A. To je miesto, kde stojí vaše auto. Je tam taká veľká tabuľa, kde je napísané:

„Chcete sa ubytovať? Ste tu správne. Magura je

v Bardejove najlepšie hodnotené ubytovanie.“

 

Ubytovanie Bardejov

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov