Čo si treba v Bardejove pozrieť? (Bardejovské Kúpele)

Čo si treba v Bardejove pozrieť? (Bardejovské Kúpele)

Nedeľa? Pekné počasie? Tu u nás, v Bardejove, sa vtedy ide do kúpeľov. Dobre, tak nemusíte čakať práve na nedeľu. Akýkoľvek deň začína v Magure úžasne. Raňajky podľa želania, kávička na terase, deti vybehnú na dvor a my dospelí časák do ruky a čítame….
…a potom – s dobrou náladou – smer Bardejovské Kúpele.

Prechádzať sa môžete miestnymi uličkami, lesnou kyslíkovou dráhou, náučným chodníkom Čierna mláka, či cestou Sissi. Nezabudnite na exkurziu najstaršieho skanzenu na Slovensku a zájdite si  aj do 3D kina. Po filme odporúčam nočné kúpanie vo Wellness Spa. Vždy prvý piatok v mesiaci v čase od 21:00 – 24:00 + BONUS 2 osoby za cenu 1. A nezabudnite si kúpiť kúpeľné oblátky. Natierané. Alebo radšej trojhranky, tie s vaječným likérom. Najlepšie viac naraz ako sa po nich neustále vracať. :-)))

Vedeli ste, že…?
Najväčším bohatstvom Bardejovských Kúpeľov sú liečivé minerálne vody. Jedná sa o alkalicko-slané železité kyselky s mimoriadnym liečivým účinkom. Ide o osem liečivých prameňov. Zloženie každého prameňa je iné, a preto Bardejovské Kúpele majú najširšie indikačné zameranie na Slovensku. V súčasnosti sa vody využívajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie.

Liečebné výsledky sem prilákali uhorskú i poľskú šľachtu, čo malo veľký význam pre rozvoj kúpeľov aj v období, keď význam Bardejova upadal. Medzi významné osobnosti, ktoré navštívili Bardejovské Kúpele patrí poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, rakúsko-uhorský cisár Jozef II., Mária Lujza – neskoršia manželka cisára Napoleona, ruský cár Alexander I., cisárovná Alžbeta Bavorská, prezývaná Sissi. Na pamiatku jej Bardejovčania dali postaviť bronzovú sochu, ktorá sa dodnes vyníma v kúpeľnom parku. Mesto Bardejov pre kúpeľných hostí postavilo aj luxusné kasíno. Z kasína sa stala legenda a kúpele si vyslúžili prezývku „Malé Monte Carlo“. Budova legendárneho kasína, presláveného mnohými aférami a tragédiami (Kasíno New York) vyhorela v roku 1951 a na jej mieste dnes stojí hotel Mier.

Pri prechádzke mestečkom si všimnite rôznorodú architektúru. Okrem prvkov klasicizmu a secesie, ktoré najviac reprezentuje Kúpeľný dom Astória tu nájdete aj diela modernej architektúry poznačenej dobou socializmu – Kolonáda, Kúpeľný dom, hotel Ozón a ďalšie. Neodmysliteľným zážitkom v Bardejovských Kúpeľoch je prechádzka nádhernými parkami a lesnými cestičkami v areáli. Kúpeľný park plynule prechádza do lesoparku s lavičkami, prístreškami a ohniskami, ktorý sa ďalej mení na les. Histórii Bardejovských Kúpeľov sa komplexne venuje expozícia Šarišského múzea vo Vile Rákoci.

V oddychovej zóne kúpeľov sa nachádza aj najstarší skanzen na Slovensku, kde si môžete pozrieť 30 vzácnych objektov reprezentujúcich tradičnú kultúru a staviteľstvo slovenského i rusínskeho obyvateľstva Horného Šariša a Horného Zemplína.

„Keď pôjdeš jedného dňa do parku, slnko bude páliť div, že sa neuvaríš, nenamáhaj sa hľadaním lavičky. Tá jediná prázdna bude na mieste, kde slnko svieti najviac.“ Murphyho zákon

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov