Čo si treba v Bardejove pozrieť (Fontána a iné krásy)

Čo si treba v Bardejove pozrieť (Fontána a iné krásy)
Nemusíte byť milovník histórie, aby ste sa pri prechádzke Bardejovom cítili nadšene. Pozrite si aj tieto zaujímavé miesta a kuriozity:
Promenádny park

Autor: neznámy
Medzi hradobné múry a bašty na mieste niekdajšej vodnej priekopy je zakomponovaná fontána so zvukovými a svetelnými efektmi. Zeleň, lavičky pod stromami, stánok so zmrzlinou, detské ihrisko a malé hľadisko pre prípad kultúrneho podujatia poskytujú príjemný relax rovnako pre rodiny s deťmi, pre mladých zaľúbených ako aj pre staršie generácie.
Ulička a Park Johna Lennona
Najkratšia ulička v meste s jedinečnou atmosférou, ktorú sa od 80 – tych rokov snaží tvoriť bardejovský nadšenec Pavol Zajac. Maľby, plastiky, zdobené kamene a odkazy pripomínajú hudobnú kapelu Beatles. Vždy 8. decembra sa tu koná pietna akcia pri príležitosti výročia atentátu na Johna Lennona. Park je prepojený s Parkom Emila Korbu za Bazilikou.
Plastika Ruky Bardejova

Autor: Lier, https://www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/75481/ruky-bardejova/
Za Dolnou bránou je umiestnená plastika Ruky Bardejova, ktorú pre mesto z dreva vytesali maďarskí umelci Lájos Bolyki a András Jánosi. Socha je vyjadrením úcty obyvateľom mesta za starostlivosť o kultúrne dedičstvo. Bola zhotovená a inštalovaná v roku 1998.
Lampový stĺp

Autor: Neznámy
Medzi Kláštornou baštou a Hornou bránou, v záhrade starej nemocnice, stojí lampový stĺp. Lampové stĺpy slúžili v stredoveku ako orientačné body, preto sa stavali najmä na križovatkách, cintorínoch a na pamätných miestach. Vo vežovitej časti stĺpu horelo svetlo, ktoré plnilo funkciu orientačnú, ale aj spomienkovú. Podľa záznamov v mestskej knihe rozsudkov sa pri tomto stĺpe vykonávali popravy.
Pomsta remeselníka

Autor: Ing. Mgr. Jozef Kotulič
Až si budete obzerať Radnicu, postavte sa k schodíkom na východnej strane a prezrite si plastiky umiestnené hore pod strieškou. Pozorné oko si všimne, že jedna z nich zobrazuje chlapca, ktorý ukazuje holý zadok. Traduje sa, že pri stavbe radnice sa stavbári s mestskou radou dohodli na vyplatení určitej sumy. Hoci ju dokončili načas, mestská rada dohodnutú sumu nevyplatila. A tak z pomsty jeden z majstrov počas noci pribudoval plastiku chlapca, ktorý vytŕča zadok smerom k richtárovmu domu.

Autor: Katarína Rosinová
Som zvedavá, na ktorom mieste si urobíte selfie
Do “okienka šariščiny” vyberám: Ktoška barz mudry hvarel: “Nečavargujme za to, že by zme ucekli zo svojeho života, aľe za to, že by život neucikal nam.”

“Necestujme, aby sme utiekli z nášho života. Cestujme, aby nám neutiekol život.”

ubytovanie v Bardejove

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov