Čo si v Bardejove treba pozrieť? (Vyhliadkové veže)

Čo si v Bardejove treba pozrieť? (Vyhliadkové veže)

Žeby sa nám už konečne zjarnievalo? Všetky zvuky tomu nasvedčujú. Ráno ma už budia škriekajúce operence, večer zas nedajú spať supermegaturbo zvuky motoriek. Muchy v okenných škárach bzukotajú do raty a keď sa napokon oslobodia, tak sa chovajú ako opité.

Ale ten pohľad vonku, ten pohľad ma už tak neirituje. Každý vysmiaty jak lečo. Keď je viac slnka, aj ľudia su nejakí slnečnejší. Susedia už vychádzajú von, že kto prvý porýľuje. Plné ulice kočiarikov. Si človek tak uvedomí, že v tých kočiaroch je výsledok činnosti z minulej jari :-)))

Aj ja som dostala chuť ísť von. A ani nemusím dlho rozmýšľať kam. Chcem ostať blízko, byť vysoko a vidieť ďaleko.

Voľba je jasná. Dáme si jarné prechádzky k rozhliadniam. V okolí Bardejova máme možností dosť.

Rozhľadne v Bardejove

Rozhľadňa ŽOBRÁK

Zdroj: kstbardejov.wbl.sk

Blízko vrchu Žobrák, v pohorí Čergov, sa v nadmorskej výške 893 m nachádzajú dve drevené vyhliadkové veže. Súčasťou veží sú aj turistické útulne (v každej môže prespať cca 5 ľudí). Rozhľadne ponúkajú krásne výhľady do širokého okolia, vrátane pohľadu na hlavný hrebeň Čergova. V okolí sa nachádzajú lavičky, ohnisko, aj veľký prístrešok. Voda sa v blízkosti nenachádza. Najkratšie výstupové trasy k rozhľadniam vedú z obcí Kríže a Hervartov.

Rozhľadňa ČIERNA MLÁKA

kstbardejov.wbl.sk

Lesnícky náučný chodník Čierna mláka je zameraný na mimoprodukčné funkcie lesa a pozostáva z 18 tematických zastávok. Na zastávke číslo 10 sa nachádza turistická rozhľadňa s výhľadom na Zborovský hrad. Trasa chodníka začína v Bardejovských Kúpeľoch, v lokalite nad jazierkom. Na miesto Vás zavedie turistická značka náučného chodníka priamo z konečnej zastávky MHD v Bardejovských Kúpeľoch.

Rozhľadňa KRÁĽOVA STUDŇA

kstbardejov.wbl.sk

Do konca 19. storočia viedla chotárom obce Lenartov obchodná cesta z Poľska do Galície. Pripomínajú ju viditeľné pozostatky, ku ktorým patria aj zrúcaniny hostinca Kráľova studňa v tesnej blízkosti poľsko-slovenskej hranice, ktorý bol jednou zo zastávok na tejto ceste. Studňa s pitnou vodou sa zachovala dodnes. Miesto je vybavené turistickou útulňou, či drevenou vyhliadkovou vežou. Na miesto sa dostanete po zelenej turistickej značke z obce Lenartov. Peší výstup trvá asi 1,5 hodiny.

Rozhľadňa KAMENNÁ HORA

kstbardejov.wbl.sk

Na hrebeni Kamennej hory nad Bardejovskými Kúpeľami a Bardejovom bola v decembri 2017 dokončená rozhľadňa vysoká 9,6 m. Ponúka panoramatický výhľad na celú dolinu okolo rieky Topľa, v ktorej naši predkovia založili mesto Bardejov. Rozhľadňa sa nachádza pri turistickej trase spájajúcej kúpele s mestom a ktorá je aj súčasťou červenej turistickej trasy Cesta hrdinov SNP.

Viac info: kstbardejov.wbl.sk

Tak teda pekné jarné prechádzky vám želám. Pamätajte, že v dnešnej dobe je dobré využiť každú príležitosť na prevetranie hlavy. Telku si môžete zapnúť aj zajtra, ale pekné počasie je možno na dlho len dnes. Na záver – ako vždy – nezabúdam na citát “po našomu”:

“Ľen jedna lastovečka jar nezrobi. Tak jak i jedna šumna chviľa, nezrobi človek ščesnym.”

“ Jedna lastovička jar nespraví. Rovnako ani jeden pekný okamih, neurobí človeka šťastným.” (Aristoteles)

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov