Čo si v Bardejove treba pozrieť? (Dukla a údolie smrti)

Čo si v Bardejove treba pozrieť? (Dukla a údolie smrti)
Máme za sebou to obdobie májových sviatkov. Sviatok práce, boj proti fašizmu….tieto dva dni majú prezentovať silnú myšlienku a kus našej histórie. Mne pripomínajú detstvo. Čudné, ja viem. Ale práve v detstve som pociťovala pravú atmosféru týchto sviatočných dní. Biele tričká, červené trenky. Môj starší brat bol pre mňa hrdina, keď stál v rade v modrej košeli s červenou šatkou a pripínali mu odznak iskričky. V školskom klube sme povinne pozerali na ruskej telke čiernobiely vojnový dokument, ktorému som absolútne nerozumela a nad nami sa vynímal červený panel s bielym polystyrénovým písmom „Proletári celého sveta, spojte sa!“.
A to haló okolo stavania mája, to bol zážitok. Povinné vystúpenia školskej družiny v kulturáku. Školské výlety k pamätníkom spojené s prednáškami o vojne, o povstaní, o socializme. Všade bola kopa ľudí a detí, ktorí nacvičene kládli vence. Kto mal fotku na tanku v Údolí smrti, bol frajer. Jáááj, to boli časy.
Dnes je Dukla prázdna a iba pár nadšencov sa tu rado vyberá. Poďme sa spolu pozrieť na to miesto, kde sa v roku 1944 rozhodovalo o histórii Slovenska. Literatúry sa o týchto bojoch popísalo dosť, každý si musí urobiť názor sám, či to malo význam, alebo to bolo zbytočné prelievanie krvi. Nič sa však nemení na fakte, že pamätník „Dukla“ sa stal národnou kultúrnou pamiatkou, ktorú by bola škoda nevidieť.

„Nie je lepšie zomrieť za vec, v ktorú veríme – ako je mier, než trpieť za vec, v ktorú neveríme – ako je vojna?“ Albert Einstein

Tradičné okienko šariščiny:
„Neni ľepši zomrec za to, čemu verime- jak mir, než cerpec za to, čemu neverime – jak vojna?“
Vedeli ste, že…?
Duklianske bojisko je národnou kultúrnou pamiatkou, ktoré sa rozprestiera na severovýchode Slovenska v oblasti Duklianskeho priesmyku – od Vyšného Komárnika po Svidník. Areál predstavujúci dejisko veľkej vojenskej operácie sovietskej armády posilnenej o bojovníkov 1. čs. armádneho zboru, ktorá mala za cieľ pomôcť Slovenskému národnému povstaniu Táto pamiatka nám pripomína oslobodzovacie boje Červenej armády počas II. sv. vojny. Práve na tomto území sa odohrala najtragickejšia vojenská operácia na území Slovenska.
Duklianske bojisko rozdelené na lokality:

http://www.severovychod.sk/aktuality/dukla-pred-71-rokmi-a-dnes/
Dukla – Pamätník 1. čs. armádneho zboru vo Vyšnom Komárniku je monumentálne, 28 m vysoké architektonické dielo postavené v roku 1949 podľa projektu Ing. arch. J. Grusa. pri pamätníku sú umiestnené tabule s menami 1 256 padlých vojakov – príslušníkov 1. čs. armádneho zboru. Súčasťou pamätníka je aj cintorín, kde je pochovaných 565 vojakov, ktorí padli počas Karpatsko-duklianskej operácie. Po obvode cintorína sa nachádzajú busty hrdinov Dukly vrátane busty veliteľa zboru, generála L. Svobodu.

http://www.svidnik.sk/navstevnik/ii-sv-vojna/pamatnik-sovietskej-armady/
Pamätník Sovietskej armády (Svidník) – bol postavený v roku 1954, v komplexe pamätníka sa nachádza vojenský cintorín, kde je pochovaných 9 000 sovietskych vojakov.

http://www.severovychod.sk/aktuality/dukla-pred-71-rokmi-a-dnes/
Údolie smrti – pripomína tankové boje, ktoré sa v tomto priestore odohrali od 25. do 27. októbra 1944.
Asi 250 metrov severovýchodne od Pamätníka 1. Československého armádneho zboru sa nachádza vyhliadková veža vysoká 49 m. Nachádza sa v miestach, kde mal v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda jednu z veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk a krajiny pod ním. Necelých dvesto metrov na juh od tejto veže je pôvodná drevená veža.
Veľmi zaujímavé čítanie na túto tému nájdete tu (naozaj stoja za prečítanie):
vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov