Čo si v Bardejove treba pozrieť? (Zborovský hrad)

Čo si v Bardejove treba pozrieť? (Zborovský hrad)

Nenáročná turistika v Bardejove

O chvíľu nás čaká víkend a ja mám pre vás tip. Urobte si výlet na hrad Makovica. Na Zborovský hrad – 10 km severne od Bardejova, 474 m n. m.


Zdroj: Marián Sivák
Až prídete k hradu, nezabudnite preniesť pár vedierok piesku, aby ste aspoň symbolicky prispeli k obnove hradu, ktorý už dlhoročne iniciujú aktivisti. Výhľad na kopce Nízkych Beskýd a rozľahlú dedinu Zborov vám bude odmenou. Aj tu sa ponúkajú miesta na rodinnú opekačku. Takže slaninku si pribaľte ako povinnú výbavu. Teraz príde ten moment, kedy si pokojne rozložíte deku, zahráte si s deťmi Čierneho Petra, chlapi rozložia oheň, pozháňajú paličky na opekanie a ženy pripravia piknik. Pohodička, pohoda. Užite si to, lebo také príjemné chvíle s rodinou a priateľmi sú dnes veľmi vzácne.
„Zlá správa je tá, že čas letí. Ale dobrá správa je tá, že ty si pilot.“ Michael Altshuler
Po našomu do „Okienka šariščiny“: „Plana zprava je tota, že čas ľeci. Ale dobra je tota, že ty keruješ.“ Michael Altshuler


Zdroj: google maps
Prístup na hrad je z juhu od dediny Dlhá lúka. Aj z Bardejovských kúpeľov vedie k hradu náučný chodník, ktorý má dĺžku 8 km a 6 zastávok. Najjednoduchší je však prístup zo severu priamo z obce Zborov. Na začiatku obce Zborov v smere z Bardejova je nutné odbočiť vpravo, cesta povedie k parkovisku a odtiaľ vedú dve cesty. Jedna od kovového mosta – náročnejšia, strmšia, ale kratšia – vedie priamo cez les po žltej značke asi 30 min. Druhá, červená trasa – dlhšia, ale pokojnejšia, popri lese, po aleji starých dubov s krásnym výhľadom a info tabuľami pre turistov.

Vedeli ste, že…?
Zborovský hrad poznáme aj pod názvom Makovica. Toto pomenovanie si hrad vyslúžil podľa šľachtica Maka, ktorému hrad daroval Belo IV. Nie je jasné, kedy presne bol hrad postavený. Rôzne zdroje uvádzajú 13. – 14. st. Pevnosť slúžila na ochranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty do Poľska.
Do 17. st. prebehlo mnoho zveľaďujúcich stavebných úprav, potom sa už iba udržiaval, až napokon bol v roku 1684 dobitý a zbúraný cisárskymi vojskami. Hradná zrúcanina bola počas 1. svetovej vojny značne poškodená. Hradný kopec bol už v r. 1926 vyhlásený za chránenú oblasť a jeho ochrana bola neskôr rozšírená vyhlásením za štátnu prírodnú rezerváciu, čo ho zaradzuje medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Ochrana je zameraná najmä na mohutné niekoľko storočné jedince duba letného vysadeného pozdĺž prístupovej cesty na hrad.
V dedine Zborov sa nachádza vojenský cintorín z I. sv. vojny, pamätník z I. sv. vojny venovaný 28. pražskému pluku a vojenský cintorín z II. sv. vojny, ktorý ako prvý na Slovensku zrekonštruovala nemecká organizácia na záchranu hrobov.

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov