Čo si v Bardejove treba pozrieť (Hradby)

Čo si v Bardejove treba pozrieť (Hradby)
Časť tretia. Hradby
No ako by som vám to jednoducho a výstižne?
7 dôvodov zo života Bardejovčanov, prečo na hradby nedajú dopustiť:
– Večerné stretnutia s priateľmi pod holým nebom
– Romantický pohľad na západ/východ slnka
– Atmosféra starého mesta
– Miesto pre najkrajšie foto (svadobné, rodinné, detičiek…)
– Prvé prechádzky s kočiarikom
– Prvé bozky
– Prvá tajná cigareta

Tu je to miesto, kde si hore na hradnej stene sadnete na deku a budete mať príjemný večer. Na hradbách je takýchto miest na každej svetovej strane Zdroj: www.slovenskehrady.sk
Alebo inak. Nejednoducho, ale stále výstižne.
Predstavte si, že váš náročný deň končí a neviete, čo s načatým večerom. Dajme tomu, že je leto. Ste po sprche a sedíte na izbe v Magure. Napriek všetkej únave máte neprekonateľnú chuť vyjsť von, lebo viete, že cez otvorené okno jednoducho nebudete vnímať ten pocit, že ste v kráľovskom meste. Padlo rozhodnutie – ide sa von. Šatičky, sandálky, deka pod zadok. Vyrážate z Magury. Okolo osvetlenej fontány, samozrejme. Cez námestie sa len tak prešmyknete na hradby, po schodíkoch (alebo máte iné lezecké schopnosti) šup hore na hradnú stenu Dolnej brány. Rozložíte si deku, opriete sa o partnerov chrbát, na superšikovnom mobile si pustíte Adele, U2 alebo čokoľvek, pri čom máte mráz po chrbte, a…
…a poviete si: „Ech, ale bolo treba zbaliť aj čokoládu a bolo by to dokonalé.“
K tejto tematike ma do „okienka šariščiny“ napadá jediné:
„Šedzim sebe na hradboch a fajne mi“

„Sedím si na hradbách a je mi dobre“

Vedeli ste, že…?
Hradby tvoria zachovalý obranný systém, opevnenie Bardejova, pochádzajúce z druhej polovice 14. storočia. Ide jedinečný komplex múrov, bášt a brán, ktorý sa zachoval takmer v pôvodnej podobe a z veľkej časti nad terénom. Zaniknuté úseky sú preukázateľne doložené pod terénom. Deväť bášt sa zachovalo v takmer pôvodnej podobe, dve boli v neskoršom období zabudované do novších objektov. Stredoveký Bardejov bol prístupný pôvodne tromi hlavnými bránami a niekoľkými malými bránkami pre peších. Mestské brány sa nezachovali; dnes sú badateľné iba zvyšky ich vonkajších múrov.
Projekt „Obnova mestského opevnenia a jeho zapojenie do infraštruktúry mesta Bardejov“ začal v júni 2015. Po dokončení tu bude pešia zóna na oddych a kultúru pre Bardejovčanov a turistov. Rekonštrukcia starých hradieb zmení aj celkový charakter centra mesta a dopravu v ňom.

Takto by to malo po rekonštrukcii vyzerať. Zdroj: archív msu bj
Pri rekonštrukcii Južnej brány (poznáte aj pod názvom Horná brána, Horný hrad, či Tridsiatkový hrad) všetkým prácam predchádzal rozsiahly archeologický výskum. Za jeho najhodnotnejší výsledok sa považuje zachytenie najstaršej fázy mestského opevnenia – časť murovanej konštrukcie 1. fázy vstupnej brány (po 1352), ktorá bola zachytená výrazne pod terénom (cca 3,5m).
Prehľadný zoznam bášt a brán i fakty o nich nájdete na:
vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov