Čo si treba v Bardejove pozrieť? (Kam s deťmi)

Čo si treba v Bardejove pozrieť? (Kam s deťmi)

Skončila letná sezóna, začala sa škola a čoraz viac si ceníme víkendové voľno. Severovýchod Slovenska je bohatý na historické i prírodné krásy, ukážte vašim deťom, že výlety nie sú len o aquaparkoch a komerčných atrakciách. O výletovaní v Bardejove sa dočítate  TU, stačí si len vybrať.

A naozaj v poslednej dobe máme hostí, ktorí sú nažhavení na prechádzky Bardejovom, Kúpeľami a aj na prieskum kostolíkov. Hovorím si super. Ľudia sú ochotní prísť aj z Moravy, aj z Ázie, aby videli Bardejov. Niektorí sú vyzbrojení informáciami, letáčikmi, mapkami a aj otázkami. Paaani moji, sú namakaní a pripravení a naozaj zvedaví na vychýrené mestečko zo zoznamu Unesco.

Ráno už s ruksakom na chrbte prídu na raňajky a na chodbe si ešte obzerajú brožúrky o okolí, či im náhodou niečo neušlo. Dajú si kafíčko a hemendex (85% hostí si pýta hemendex – taká pikoška), pozrú si správy a tvária sa, akoby rozumeli, o čom pani na TA3 hovorí. Slušne a naozaj vzorovo sa poďakujú a idú. Všelijako idú. Autom, MHD-čkou, bicyklom, aj peši. Na druhý deň ráno vyzvedám, že čo a ako. Dojmy a tak. Poviem vám, že tí hostia hovoria, že tu máme krásny kraj, ale čudný mrav. Pýtajú sa ma, kde sú všetci ľudia a vravia, že nikde niet živej duše. Pešia zóna prázdna. Reštaurácie prázdne. Kúpele prázdne. Ihriská prázdne. Nikde ani nohy. Zamýšľala som sa, čo im na to povedať. Nie je tu kúpna sila? Ľudia nemajú peniaze? Chodia na zárobky do cudziny? Mladí robia čašníkov za 5 libier v Anglicku, tetušky robia opatrovateľky v Rakúsku a chlapi na farmách vo Švajčiarsku. Keď prídu domov, možno sú radi, že sú s rodinami doma v obývačke a nechce sa im míňať zarobené peniaze. Možno sa im nechce ani vytiahnuť päty z domu. Chcú byť len tak doma vo svojej záhrade. Možno je to počasím – veľmi zima alebo veľmi horúco. Alebo teraz je moderné hovoriť, že je uponáhľaná doba a nie je na nič čas. Neviem. Naozaj neviem, čím to je. Lebo bola doba, keď ľudia mali aj menej peňazí, aj viac roboty bolo, ale námestie bolo plné. Bol jeden mliečny bar. Boli jedny lahôdky, kde sme si na stojáka dali rožok s treskou. A ešte aj jedna cukráreň bola. A ľudia boli spokojní. Lavičky plné. Na preliezkach sa vešali deti. Kúpelné chodníčky mali obojsmernú jazdu. Ja raz toto nepochopím.

Úplne sa tu hodí rusínska hláška:

„Moja holovka už na toto nestačit.“

Dnes teda „okienko šariščiny“ pozmeňujem na „okienko rušínčiny“. V preklade: “Môj rozum už na toto nepostačuje.”

Trošku som ale odbehla od témy. Takže, čo si dnes v Bardejove pozrieme? Poriešime večný problém mladých rodín.

Kam s deťmi?

Nuž, keď vaše deti omrzia naše hračky a ihrisko s trampolínou, tak vám požičiame odrážadlo alebo kočiarik a vezmite ich „na Topľu“. Je to tam bezpečné. Autá tam nejazdia a do vody deti nepopadajú, lebo je tam už postavený ochranný múr proti povodniam. Na Topľu chodia ľudia radi aj s kočiarikmi, na korčule, na kolobežke…, na blízku je dopravné ihrisko pre deti, kde si môžete požičať bicykel, štvorkolku…. a je tam zelený park s detskými atrakciami. A ak vaše deti majú radi vodu, tak ich vezmite do wellnes v Bardejovských Kúpeľoch alebo wellnes v Bardejovskej plavárni.

Vedeli ste, že …?

V Bardejove nájdete tieto verejné ihriská:

* Dopravné ihrisko pri rieke Topľa

* Detské exteriérové ihrisko pri rieke Topľa

* Outdoorová telocvičňa pri rieke Topľa

* Detské exteriérové ihrisko za kláštorom

* Detské exteriérové ihrisko pri fontáne

* Interiérové ihrisko Slniečko

* Detské exteriérové ihrisko v Bardejovských Kúpeľoch pri promenáde

* Interiérové ihrisko Happyland

alebo ešte skúste deti vziať

Mini farma Slnečný Majer a Mini farma pri Záhradnom centre, Farma v Gaboltove.

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov