Kultúra v Bardejove

Kultúra v Bardejove

Som hrdý občan Bardejova a nedovolím, aby nejakí darebáci nadávali na Bardejov, že tu skapal pes, že sa tu nič nedeje, že sa tu muchy otáčajú a podobné nezmysly. Kto chce, ten si svoje nájde. Len treba vedieť hľadať. Pozrite si naše tipy na kultúrne podujatia v Bardejove.

Pravda je, že ľudia sa stali pohodlnými a čakajú, že každá informácia o dianí v meste im padne sama do oka. Darmo máme plné schránky letákov, keď ich každý hádže rovno do zberu. Darmo sa vešajú plagáty po meste, keď každý kráčajúc po chodníku drží mobil pri uchu alebo v ruke a doslova doň čumí a nevníma okolie. Darmo sa udalosti „vešajú“ na web, keď si ľudia nedajú námahu niečo vygúgliť, lebo veď treba sa zaoberať vlastnými statusmi na Facebooku.

V Bardejove je chtíč aktivistov veľký  a majú tú smolu, že musia osloviť to málo ľudí, ktorí reálne aj v meste žijú, nie sú unavení a znechutení z cestovania za prácou za minimálnu mzdu, a ktorí sú ochotní za prácu týchto aktivistov aj zaplatiť. Ale som rada a vďačná, že stále sa tu nájdu nadšení ľudia, ktorí majú snahu o to, aby sa v Bardejove ľudia schádzali a stretávali v rôznych vekových kategóriách a pri rôznych príležitostiach – kultúrnych, vzdelávacích, športových…

Predslov máme za sebou a teraz k veci:

Vedeli ste, že…

…tu máme KULTURNO KOMUNITNÉ CENTRUM BAŠTA?

Hrubú Baštu majú od roku 2012 v prenájme na 10 rokov super ľudia z OC Different. Ich cieľom je vytvoriť v historických priestoroch zónu oddychu, kultúry a vzdelávania. Stredoveká dominanta sa tak pomaly ale isto pretvára na centrum súčasnej kultúry a komunitného života Bardejova, v ktorom si pevné miesto postupne nachádzajú tak akcie umeleckého charakteru (hudba, film, divadlo, výtvarné umenie, tanec, či literatúra), ako aj remeslá, workshopy, prezentácie, trhy, diskusie, a iné druhy aktivít. Podujatia v Bašte predstavujú alternatívu voči masovému vkusu a komercii.

Aktuálny program nájdete stránke: http://bastakulturcentrum.sk/

 

…tu máme POTULKY MESTOM?

Mestom Bardejov vás každú tretiu nedeľu v mesiaci prevedie archeológ, historik, hudobník, sprievodca – proste chlap od fachu – Mgr. Peter Harčar. Každá potulka má inú tému a inú trasu, často sa jej účastníci dostanú na bežne neprístupné miesta a dozvedia sa zaujímavosti z histórie i súčasnosti Bardejova a to za každého počasia.

Aktuálne potulky nájdete na stránke: http://www.nasbardejov.sk/node/1

 

…tu máme HOS?

K aktivitám Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove patria hudobné a tanečné vystúpenia, umelecké výstavy, festivaly, súťaže, tvorivé dielne, umelecké kurzy, vzdelávacie aktivity, ľudová kultúra a umenie. Súčasťou HOS je aj malá multifunkčná sála, v ktorej vystupujú hosťujúce divadelné súbory, hudobné a tanečné skupiny a zároveň slúži aj miestnym umeleckým organizáciám. Výstavná sieň HOS slúži počas výstav na prezentáciu maliarov a fotografov na regionálnej a medzinárodnej úrovni. Pri HOS je zriadená Dielňa ľudových remesiel (DĽR), kde sa počas roka pripravujú tvorivé dielne ľudovej výroby a remesiel.

Aktuálne podujatia nájdete stránke: http://www.hosbardejov.sk/

 

…tu máme každoročne pravidelné podujatia?

Podujatia organizované oddelením kultúry MsÚ Bardejov majú svoju tradíciu už niekoľko rokov od januárových Rekonštrukcií Bitiek za oslobodenia mesta, Vyvodzeňe Kačura vo februári, cez Bardejovskú Hudobnú Jar a letné Jánske Ohne, Rollandove Hry, či Bardejovský Jarmok, až po Uvítanie Mikuláša, či nového roku v decembri.

Tieto a mnohé iné príležitostné udalosti si očekujte tu: http://www.kulturavmeste.sk/presovsky/bardejov/

a ešte tu: http://bardejov.travel/ma_tradicne_kulturne_akcie

a tu: http://akcie.bardejov.travel/

 

Na záver tohto celého miničlánku si neodpustím poznámku:

„Žiaden Bardejovčan neprispeje k mestkému spoločenskému životu, ak predstava o ňom je nakupovanie v Eperii, Maxe, či Troch Korunách.“

 

A ako vždy aj „po našomu“:

„Žadny Bardijovčan neprišpeje k spoločenskomu životu v mesce, kedz predstava o nim je nakupovaňe v Eperii, Maxe abo Troch Korunoch.“

 

Mirka

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov