Čo si v Bardejove treba pozrieť? (Výstup na Stebnícku Maguru)

Čo si v  Bardejove treba pozrieť? (Výstup na Stebnícku Maguru)

Keď sa povie Zobor, každý si vybaví Nitru. Keď sa povie Urpín, každému to pripomenie Banskú Bystricu. Tu na Šariši, keď sa hovorí o meste pod Magurou, hovorí sa o Bardejove. Stebnícka Magura je ten vrch, ktorý sa nad Bardejovom vypína a vysielač tam na nej stojí ako taký strážca regiónu. Nemuseli sme dlho rozmýšľať, keď sme hľadali meno pre náš penzión. Na Slovensku je asi 11 kopcov, ktoré majú v názve „Magura“, ale ja vás dnes vezmem na tú našu. Zhlboka sa nadýchnite, chystáte sa na Cestu hrdinov SNP…
Na vrchol Stebníckej Magury, v nadmorskej výške 650 – 900 metrov, vedú značkované turistické chodníky z Bardejova, Bardejovských Kúpeľov, Zborova a Vyšného Tvarožca. Na vrchol vedie aj asfaltová cesta z obce Zlaté. Takmer päť hodinová prechádzka prírodnou rezerváciou Magura stojí za tú námahu a kyslíková túra zregeneruje nejedny, mestským smogom zanesené, pľúca.
Vedeli ste, že…?

Zdroj: KST Bardejov
Magura patrí do najmenšieho pohoria na Slovensku, ktorým je Busov. Celé pohorie sa rozprestiera v okrese Bardejov a patrí do oblasti Nízke Beskydy. Kvôli okolitým stromom sa z vrcholu nenaskytá nijaký významnejší výhľad, tento nedostatok však Stebnícka Magura bohato kompenzuje krásnou a veľmi vzácnou prírodou charakteristickou starými pralesovitými porastmi. Na Maguru sa chodí obdivovať predovšetkým prirodzené karpatské bučiny s jedľami a javormi, ktoré porastajú strmé severovýchodné svahy hrebeňa a z jari ju zdobia biele snežienky.
Tu sa mi do “okienka šariščiny” núka povedať: “Šicke knižky zožlutnu, aľe knižka prirody má v každym roku nove, krajše vydaňe.” (autor: neznámy)

“Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, krajšie vydanie. “ (autor:neznámy)


Autor: Tomáš Henrich

Významnou krajinnou dominantou je nielen samotný vrch, ale aj rozhlasový a televízny vysielač postavený na vrchole Magury. Ide o priehradovú vežu vysokú 81 metrov. Na vrchole okrem budovy s vysielačom nájdete napríklad aj turistický prístrešok s ohniskom a lavičkami, informačné tabule o vysielači a rezervácii, či vrcholovú knihu.
Vysielač bol dokončený v roku 1975 a vedie k nemu asfaltová cesta z obce Zlaté. Cestu využívajú cykloturisti, ktorí si na bicykloch vyšliapnu až na vrchol a lesným turistickým chodníkom sa spustia do Bardejovských Kúpeľov. Celý okruh Bardejov – Zlaté – Stebnícka Magura – Bardejovské Kúpele – Bardejov, je dlhý cca 22km s prevýšením 650m.

Prístup:
po červenej značke z Bardejovských Kúpeľov cez sedlo Čerešňa
po červenej značke z obce Zborov
po modrej značke z obce Vyšný Tvarožec
neoznačenou cestou z obce Zlaté

Odporúčam prečítať:
https://herman.blog.sme.sk/c/234349…

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov