Tip na výlet z Bardejova

Tip na výlet z Bardejova

Krynica a veža v korunách stromov

Prešli ste už všetky povinné zastávky správneho turistu v Bardejove? Rozumej centrum Bardejova so všetkými krásami, Suburbium s úžasnou synagógou, Kúpele a skanzen, okolité drevené kostolíky, turistické trasy a rozhľadne….

 Stieraciu mapu regiónu máte zošúchanú až po okraj? To nič, stierame ďalej! Ideme až za tu krivú čiaru, ktorú – neviem prečo – ešte stále voláme hranicou.

Len 30 km od Bardejova (teda bližšie než Svidník, či Prešov) je miesto, kde čoraz častejšie  vyrážajú Bardejovčania za oddychom, či zážitkami. Krynica je to pravé orechové, ak ste už v Bardejove boli niekoľkokrát a klásť si hlavu pod sochu kata na námestí vám už nepríde srandovné.

Tak vám poviem, v zime sa za Kurovom zázračne mení svet na zasneženú Narniu.  Tá cesta, ktorá bola za Bardejovom sivá a  kamienky z nej veselo skákali na vašu vyleštenú kapotu a čelné sklo, sa mihnutím oka stáva bielou. Všade naokolo sú zasnežené stromy a vy len čakáte, z ktorej strany vyskočí ujo Mrázik.  Fakt to tak je. Je to záhada, ktorú ešte nikto nevyriešil. Ale je to dôvod prečo celý Bardejov lyžuje práve na poľskej strane, ak práve na Makovici nemáme sneh.

No, ale držme sa témy. Vedeli ste, že v poľskej Krynici postavili minulý rok ich prvú vyhliadku v korunách stromov? Normálne to obkukali od Bachledky, že čo a ako a frajerujú, že majú ešte vyššiu vežu než Slováci.  Takmer 50 m vysoká veža v hornej časti lyžiarskeho strediska Slotwiny Arena, ku ktorej vrcholu vedie jedinečný vzdelávací chodník s drevenou trasou o dĺžke 1030 m. K veži sa dostanete 6-sedačkovou lanovkou s ochranou proti vetru. Naspäť dole môžete využiť šmýkačku dlhú 60 m.  Otvorené denne od 10.00 do 15.00 h. A volajú to  WIEŽA WIDOKOWA. Platiť môžete v pohode eurom alebo platobnou kartou v celej Krynici.

Krynica je kúpeľné mesto a každý si v ňom nájde to svoje. Rodinám s deťmi odporúčam pozrieť aj Múzeum hračiek alebo vyskúšať bobovú dráhu, či lanový park.

Výlet do Krynice je otázkou pol hodinovej cesty, ale program máte na celý deň. Deťom nezabudnite pribaliť aj cestovné pasy, lebo aj keď sa to nezdá, už budete v inej krajine. A ešte jedna rada pre cezpoľných – ako prípravu na výlet, si pozrite  film Pásla kone na betóne. Šariščinu budete v Poľsku potrebovať. Na moj veru – my vychodňare sebe barz dobre z Poľakmi rozumime. 🙂

„Nemaš chlopa, nemaš pravdy.“

 

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov