Turistika v Bardejove v čase korony

Turistika v Bardejove v čase korony

Výstup na Minčol verzus výstup na Maguru

Až budete mať možnosť prejsť za hranice svojho okresu (a možno aj svojich možností), pozrite si ako vyzerá región Šariša z výšky. Pobyt v prírode sa zdá byť jediným rozumným únikom z reality.

turistika v čergove – minčol

Minčol (1157,2 m n. m.) – najvyšší vrch pohoria Čergov, na ktorý sa dostanete strmšou stranou od kostola v Livovskej Hute (okres Bardejov) po žltej trase. Budete sa brodiť lesom národnej prírodnej rezervácie (NPR) a odmenou vám bude úžasný výhľad na Vysoké Tatry. Nezabudnite si nad obcou Livov pozrieť Tajný lazaret, kde miestni obyvatelia ukrývali ranených partizánov počas SNP. Ak vás zaujíma vojenská tematika, odbehnite aj k Pamätníku SNP za obcou Kríže a prečítajte si niečo z kroniky obce z tohto obdobia. Zaujímavé sú aj zachované zákopy a zemľanka v lese pred touto obcou. Nadšenci náboženskej turistiky si môžu výlet spríjemniť obhliadkou drevených kostolíkov v blízkych obciach Krivé alebo Lukov.

turistika v busove – stebnícka magura

Stebnícka Magura (900 m n. m.) – najvyšší vrch protiľahlého pohoria Busov. Na rozdiel od výstupu na Minčol, k Magure vedie síce rozbitá, ale stále asfaltová cesta z obce Zlaté. Rovnako aj tu budete prechádzať oblasťou NPR, kde môžete obdivovať aj pralesovité rastlinné porasty.  Kto však očakáva rovnako krásny výhľad ako z Minčola, bude sklamaný. Vrchol zdobí rozhlasový a televízny vysielač, pri ktorom si môžete pod prístreškom oddýchnuť a poopekať slaninku. Kto má možnosť, môže zvoliť zostupnú trasu k obci Zborov, kde by bola škoda nevidieť Zborovský hrad, vojenský, či židovský cintorín. Alebo zísť do Bardejovských Kúpeľov, kde nemôžete vynechať najstarší skanzen na Slovensku s dvoma drevenými kostolíkmi. Aj keď teraz len spoza plota.

Zjarnieva sa, tak nebuď ako magnetka, odlep sa od chladničky a poď do lesa! Premôžeš tak jarnú únavu. Aj keď….je pravda, že ja som unavená už od roku 2012 (kedy sa narodila prvá dcéra) a zatiaľ som nenašla žiaden krém, ktorý by tú únavu zakryl.

Ďakujem autorovi ilustračnej foto v odkaze na článok: Dexorix Production Studio

vytvorila BECREA - tvorba web stránok Bardejov